/

Bildningsförvaltningen

Förskola, grundskola, gymnasieskola, Kulturskola, KomTek (kommunal teknikskola), mottagningsenheten Bryggan och Barn- och elevhälsan ligger under bildningsförvaltningen.

Kontakta bildningsförvaltningen

Telefon växeln: 0150-570 00
Telefon barnomsorgshandläggare: 0150-572 85 eller 0150-572 86
Mejl: bildningsforvaltningen@katrineholm.se
Besöksadress: Drottninggatan 19 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. (Safirenhuset)
Postadress: Drottninggatan 19, 641 30 Katrineholm


Bildningsförvaltningens ansvar

Bildningsförvaltningen ansvarar för:

  • förskola
  • fritidshem
  • grundskola för barn och ungdomar 6-16 år
  • gymnasieskola
  • resursskola
  • mottagningsenhet för nyanlända (Bryggan)
  • särskola (grundsärskola och gymnasiesärskola)
  • kommunal teknikskola (KomTek)
  • kulturskola
  • barn- och elevhälsa
  • uppföljning av elever som avbryter sina gymnasiestudier
  • tillsyn av fristående förskola, fritidshem och pedagogisk omsorg

Förvaltningsledning

Skolchef (förvaltningschef)

Johan Lindeberg
Telefon: 0150-572 64
Mejl: Johan.Lindeberg@katrineholm.se 

Verksamhetschef, förskolan

Birgitta Dahlbeck
Telefon: 0150-572 71
Mejl: Birgitta.Dahlbeck@katrineholm.se

Verksamhetschef, grundskolan F-9 och grundsärskolan

Margaretha Norling
Telefon: 0150-572 87
Mejl: Margaretha.Norling@katrineholm.se

Verksamhetschef, gymnasieskolan och gymnasiesärskolan

Ola Stenliden
Telefon: 0150-572 75
Mejl: Ola.Stenliden@katrineholm.se

Enhetschef för enheten för administrativt stöd

Johanna Siverskog
Telefon: 0150-570 46
Mejl: Johanna.Siverskog@katrineholm.se

Enhetschef för enheten för myndighetsutövning

Marianne Jeppson
Telefon: 0150-4882 48
Mejl: Marianne.Jeppson@katrineholm.se

Enhetschef för enheten för verksamhetsutveckling

Arijana Bajric-Gredelj
Telefon: 0150-568 43
Mejl: Arijana.Bajric-Gredelj@katrineholm.se