/

Västra skolan

Västra skolan

Västra skolan, med anor från 1880-talet, ligger i de norra delarna av Katrineholm precis vid foten av Gamla vattentornet. På skolområdet finns bland annat grundskola, fritidshem och en idrottshall. I årskurserna F-6 går cirka 270 elever.


Skolan har ett gemensamt upptagningsområde med Östra skolan. Det kan alltså variera år från år vilken av skolorna som barn boende i den norra stadsdelen får börja i vid skolstarten.

Med start 2020 kommer en helt ny grundskola för F-6 att byggas längs med Bievägen, strax norr om förskolan Guldregnet.

Kontaktuppgifter till Västra skolan

Telefon: 0150-576 05
Mejl: nordvastra@katrineholm.se
Besök: Storgatan 1länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Postadress: Storgatan 1, 641 45 Katrineholm

Rektor

Linda Flykt
Telefon: 0150-576 07
Mejl: linda.flykt@katrineholm.se

Biträdande rektor

Maria Hertz
Telefon: 0150-48 82 76
Mejl: maria.hertz@katrineholm.se

Administration

Birgitta Eriksson
Finns på plats måndag och onsdag
Telefon: 0150-48 82 08
Mejl: birgitta.eriksson2@katrineholm.se

Hanna Edlund
Mejl: hanna.edlund@katrineholm.se

Fritidshem

Tornhuset: 072-577 58 69
Storfritids: 070-551 54 03

Skolsköterska

Maria Hurtigh
Telefon: 0150-573 89
Mejl: maria.hurtigh@katrineholm.se

Skolläkare

Tanja Katz
Telefon: 0150-578 45
Mejl: tanja.katz@katrineholm.se

Kurator

Caroline Funke
Telefon: 070-527 48 38
Mejl: caroline.funke@katrineholm.se

Vaktmästare

Kristoffer Sirrewius
Telefon: 073-065 09 40
Mejl: kristoffer.sirrewius@katrineholm.se