Publicerad:
Rallyfest vid Djulö Herrgård, Katrineholm
Herrgårdsrallyt avgörs den 10–11 juli i Katrineholm med Stora Djulö Herrgård som nav. Med start, mål och serviceområde samlade på området väntar en helg med fart, folkfest och aktiviteter för hela familjen.

Anmälan är nu stängd och hela 140 ekipage kommer till start, redo att göra upp om pallplatserna på totalt fyra specialsträckor.
– Det känns jätteroligt att vi kan välkomna både deltagare och publik till Djulö. Det finns ett stort motorintresse i Katrineholm och vi tror att det här kommer att locka mycket folk. Det här är också ett arrangemang som gynnar hela det lokala näringslivet, säger Johan Söderberg (S), kommunstyrelsens ordförande.
Tävlingen är en vidareutveckling av den tidigare Slottssprinten och innebär både namnbyte och ny plats, något som väckt stort intresse i rallykretsar.
– Mycket är sig likt, men vi tar också ett nytt grepp i år. Djulö erbjuder fantastiska möjligheter både för tävlingen och för publiken. Det ska bli väldigt spännande att se hur det tas emot, säger Christer Nystrand, tävlingsledare i Katrineholms Motorklubb.

Johan Söderberg, Jojo Axelsson, Crister Nystrand och Christer Sundqvist på scenen vid Djulö Herrgård. Där helgen bjuder på musik, men under tävlingen är det noterna som styr tempot och motorerna som sätter tonen.
Mer än bara rally
Herrgårdsrallyt är mer än en tävling – det är en helhetsupplevelse. Fredagen den 10 juli inleds med att teamen anländer till serviceområdet vid Djulö. Under kvällen väntar "After Beach" med grillbuffé, livemusik och bilutställning i herrgårdsparken.
– Vi vill skapa en folkfest där rallyt är kärnan, men där det också finns något för alla, oavsett om man är motorintresserad eller inte, säger Jojo Axelsson, ordförande i Katrineholms Motorklubb.
Tävlingsdag med publikvänliga sträckor
Lördagen den 11 juli är den stora tävlingsdagen. Första start går klockan 09.30 från Djulöområdet och därefter väntar fyra specialsträckor, där en av sträckorna är hela 18 kilometer lång och aldrig tidigare körd i tävlingssammanhang.
En av höjdpunkterna för publiken blir sträcka fyra vid Katrineholm Lövåsen Arena, där tävlingsbilarna kan upplevas på mycket nära håll i en publikvänlig miljö. Tack vare att Katrineholms kommun går in och sponsrar tävlingen med 100 000 kronor är det fri entré för alla vid Lövåsen.
– Närmare än så här kan man inte komma. Det här är ett perfekt sätt att uppleva rally på nära håll, inte minst för barnfamiljer, säger Christer Sundqvist (M), kommunstyrelsens vice ordförande.
För att göra evenemanget ännu mer tillgängligt erbjuds gratis rallybussar som går i en rundslinga mellan Busstationen – Djulö – Trafikplats Finnängen (Ramsjöhult) – Lövåsen Arena – Busstationen, kl. 10.00–16.00 under tävlingsdagen.
Fri entré i publikområden och festlig avslutning
Serviceområdet och herrgårdsparken vid Djulö är öppna med fri entré under hela helgen. Officiellt program gäller som entré till specialsträckorna.
Prisutdelningen sker vid Stora Djulö Herrgård under lördagseftermiddagen och följs av "After Rally" med grillbuffé, musik och mingel vid Djulösjön.
– Vi ser fram emot att återigen arrangera en riktigt bra tävling och samtidigt skapa en helg som både deltagare och publik minns länge, säger Christer Nystrand.
Fakta Herrgårdsrallyt 2026
- Datum: 10–11 juli 2026
- Plats: Djulö Herrgård, Katrineholm
- Antal startande: 140 ekipage
- Antal specialsträckor: 4
- Första start: kl. 09.30 (lördag)
- Prisutdelning: ca kl. 17 lördag, vid Stora Djulö Herrgård
- Fri entré: Serviceområde, herrgårdsparken och Lövåsen Arena
- Gratis rallybuss: kl. 10–16 mellan centrala Katrineholm och tävlingsområden
Trafikpåverkan
Under lördagen genomförs totalt fyra specialsträckor i Katrineholm och öster om Vingåker. Bland annat genomförs en tävlingssträcka i Ramsjöhult. Publikparkering hittar du längs med södra sidan av Österleden, från korsningen Österleden-Knorranvägen upp till trafikplats där väg 555 och väg 52 möts vid Ramsjöhult.
Tävlingen avslutas med en arenasträcka på Lövåsen. Parkering för publik finns i handelsområdet (upp till 500 meter promenad) och du kan även parkera längs med Uppsalavägen i det område av Lövåsen som inte har bebyggelse (norr om riksvägen).
Du kan även åka med rallybussen som kommer att gå klockan 10-16 under hela lördagen mellan sträckorna och tävlingsplatsen. Det är gratis att åka med bussen.
Det är viktigt att du följer instruktion från funktionär på plats och visar hänsyn i trafiken. Var observant på att det kan ske förändringar för stopp- och parkeringsmöjligheter.
Agenda 2030
Evenemanget är ceritiferat enligt svensk bilsport miljöcertifiering och skapar förutom en fartfylld och härlig idrottsupplevelse också förutsättningar för att besöksnäringen utvecklas och växer. Tillsammans med Katrineholms motorklubb bidrar vi genom evenemanget till att nå följande globala mål för hållbar utveckling:
.png)
Kontakt
