Publicerad:
Bieelever tog sig till riksfinal i schack

Elever i årskurs 4 på Bie skola har under året utvecklat både sitt schackspel och sin laganda. Deras arbete och engagemang gav resultat när de tog en imponerande andraplats i distriktsfinalen i Schackfyran och kvalificerade sig till riksfinalen i Uppsala.
Bakom framgången ligger både träning, nyfikenhet och ett stort engagemang från elever, medarbetare och vårdnadshavare. Under året har schack blivit en naturlig del av elevernas vardag där de fått utveckla sitt strategiska tänkande, fokus och samarbete.
Tillsammans med läraren Alva Laurell har eleverna arbetat med schack under året. Klassen har bland annat haft flera besök av Katrineholms Schackförbund som på ett inspirerande sätt introducerat eleverna till olika drag, strategier och taktiska moment. Schack har också varit en del av undervisningen där eleverna fått möjlighet att träna tillsammans, utmana varandra och utveckla sitt spelande.
Den 26 april deltog sju elever från klassen i distriktsfinalen i Schackfyran. Deras fina prestation ledde hela vägen till en andraplats och en plats i riksfinalen i Uppsala den 24 maj.
Till riksfinalen blev gruppen något mindre än vid distriktsfinalen och fyra elever deltog: Matilde Diaz Briceno, Valter Carneling, Ylva Ferdinandsson och Tove Jakobsson.
Resultatmässigt blev det ingen pallplats den här gången, men upplevelsen betydde mycket för eleverna. Att få ta sig till en riksfinal och möta andra finalklara lag från hela landet skapade både glädje och minnen som de kommer att bära med sig länge.
Skolan vill också rikta ett varmt tack till de vårdnadshavare som stöttade eleverna och gjorde deltagandet möjligt.

Agenda 2030
Arbetet bidrar till att nå följande globala mål för hållbar utveckling:
- Mål 3: God hälsa och välbefinnande
- Mål 4: God utbildning för alla
.png)