Publicerad:
Sandbäcksskolan certifieras som Generation Pep-skola
Det blev både dans, flagghissning och glada barn i regnet när Sandbäcksskolan firade att de nu är certifierade som Generation Pep Skola! Som andra skola i Katrineholms kommun, men den allra första inne i tätorten – och dessutom den första stora skolan – är det här en milstolpe för både skolan och kommunen.

– Jag är så stolt. Vi är ju den första stora skolan i kommunen som får den här certifieringen, och det känns väldigt kul. Personalen och eleverna har gjort ett fantastiskt arbete, säger skolans rektor Sara Aldrin.
Bakom satsningen ligger ett målmedvetet och systematiskt arbete där hela skolan har varit involverad – från klassrum till skolgård, från kök till fritidshem. Fritidspedagogen Annika Karlsson, som varit en nyckelperson i processen, berättar:
– Vi har jobbat med sex områden – tre som handlar om fysisk aktivitet och tre om matmiljö. När vi nådde toppen inom alla områden skickade vi in vår ansökan, och nu är vi certifierade! Det känns verkligen som ett kvitto på att vi jobbar rätt, säger hon.

Tätt samarbete
Och det har gett resultat. Genom tätt samarbete mellan skolledning, kök och elevhälsa har både skolmaten och matsalsmiljön förbättrats – vilket lett till att eleverna äter bättre, orkar mer och att konflikterna minskat. På rasterna sjuder det av liv vid utlåningsbodarna Diamantgruvan och Guldgruvan, där elever och personal tillsammans driver aktiviteter som främjar rörelse, gemenskap och trygghet.
Skolan har också bildat ett Hälsoteam och planerar återkommande rörelse- och mataktiviteter i ett årshjul. Allt hänger ihop – från grundrörelser på idrotten till samtal om hälsa på fritids. Det märks i klassrummet, där eleverna är mer koncentrerade och engagerade – och hos personalen, som blir piggare och mer närvarande.
– Vi har skapat en större förståelse för vad kropp och knopp behöver. Det gör hela skoldagen bättre för både elever och vuxna, säger Annika Karlsson.
Elevinflytandet har varit en viktig del – genom matråd, elevråd och rastaktiviteter känner barnen att de kan påverka sin dag. Det har skapat ökad trivsel, nya vänskaper och en känsla av gemenskap.

Firade med dans
Och visst firades det när certifieringen var i hamn! Trots regn var stämningen på topp när skolans nya Generation Pep-flagga hissades för allra första gången. På plats fanns även Anneli Hedberg (S), ordförande i service- och tekniknämnden, och Ulrica Truedsson (S), ordförande i bildningsnämnden, för att gratulera skolan.
Efter flagghissningen brakade ett dansparty loss där elevrådet ledde hela skolan till låten Bara bada bastu – med alla elever, personal och till och med barn från närliggande förskolor med i dansen. En härlig symbol för hur skola och förskola kan samverka – och för hur rörelseglädje verkligen smittar av sig!
Med Generation Pep-flaggan vajande på skolgården fortsätter Sandbäcksskolan sitt arbete framåt – med ännu mer rörelse, ännu bättre matmiljöer och ännu större elevinflytande. En certifiering är inte ett slutmål – det är en fantastisk start på något ännu större.
Vårt arbete med Generation Pep och Agenda 2030
Här kan du läsa mer om kommunens arbete med Generation PEP.
I arbetet som Generation Pep-kommun bidrar vi till följande mål i Agenda 2030:
Mål 1: Ingen fattigdom Länk till annan webbplats.
Mål 2: Ingen hunger Länk till annan webbplats.
Mål 3: God hälsa och välbefinnande Länk till annan webbplats.
Mål 4: God utbildning Länk till annan webbplats.
Mål 5: Jämställdhet Länk till annan webbplats.
Mål 10: Minskad ojämlikhet Länk till annan webbplats.
Mål 11: Hållbara städer och samhällen Länk till annan webbplats.
Mål 16: Fredliga och inkluderande samhällen Länk till annan webbplats.

