/

Järvenskolan Tallås

Järvenskolan Tallås

Järvenskolan Tallås är en grundskola med årskurserna 7-9, belägen i centrala Katrineholm. På skolan går cirka 550 elever. Tallås representerar den ena halvan av Järvenskolorna. Ett stenkast österut finns den andra halvan, Järvenskolan Södra. Enheterna utgör tillsammans den kommunala högstadieskolan inom Katrineholms kommun.

Ny skola ska byggas

Med start under 2019 ska en ny skolbyggnad, ansluten till Järvenskolan Tallås, uppföras på ytan mellan dagens två skolbyggnader. 2021 väntas den stå klar för att ta emot de runt 900 elever som idag går på Södra och Tallås.

På Tallås och Södra finns sedan flera år tillbaka musikklasser. Du får arbeta med ditt intresse vid flera tillfällen under skolveckan. Går du i årskurs 6, tycker om att sjunga, spela, dansa och stå på en scen ska du anmäla ditt intresse till Katrineholms musikklasser. 

Du anmäler dig via en papperblankett senast den 24 januari. Blanketten lämnar du seda vidare till din nuvarande mentor.

Anmäl dig till musikklass (pappersblankett)PDF

Kontaktuppgifter till Järvenskolan Tallås

Telefon: 0150-574 05
Mejl: tallasskolan@katrineholm.se
Besök: Läroverksgatan 1länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Postadress: Läroverksgatan 1, 641 36 Katrineholm

Rektor

Magdalena Norin
Telefon: 0150-574 09
Mejl: magdalena.norin@katrineholm.se

Biträdande rektor

Edina Muratagic
Telefon: 0150-574 10
Mejl: edina.muratagic@katrineholm.se

Biträdande rektor

Sara Benafakir-Lund
Telefon: 0150-574 04
Mejl: sara.benafakirlund@katrineholm.se

Skolsköterska

Anette Lidman-Thelin
Telefon: 0150-574 15länk till annan webbplats
Mejl: anette.lidman-thelin@katrineholm.se

Kuratorer

Ida Samuelsson
Telefon: 070-574 13 23
Mejl: ida.samuelsson@katrineholm.se

Lotta Wessberg
Telefon: 072-244 87 62
Mejl: charlotta.wessberg@katrineholm.se

Studie- och yrkesvägledare

Amy Svensson
Telefon: 0150-573 21
Mejl: amy.svensson@katrineholm.se

Sara Benafakir-Lund
Telefon: 0150-574 04
Mejl: sara.benafakirlund@katrineholm.se

Vaktmästare

Jens Gustafsson
Telefon: 0150-574 17
Mejl: jens.gustafsson@katrineholm.se