Publicerad: 10 jun 2020

Årets stipendiater

Vid studentavslutningen delades flera stipendier ut till avgångseleverna.

Stipendier och premier vid Duveholmsgymnasiet, Katrineholms Tekniska College och Lindengymnasiet

Sörmland Sparbanks stipendium till Duveholmsgymnasiets betygsmässigt bästa elev/er
Tilde Pettersson, SA17B

Sörmland Sparbanks stipendium till Katrineholms Tekniska Colleges betygsmässigt bästa elev/er
Eskandar Dghem, NA17

Sörmland Sparbanks stipendium till Lindengymnasiets betygsmässigt bästa elev/er
Ebba Sjögren, EK17B

Duveholmsgymnasiets & Katrineholms Tekniska colleges premier
Beata Hägg Hult, VO17B
Benjamin Aljic, TE17
Emma Carpman, SA17B
Ellenor Ejdebrink, NA17
Filip Rautiainen, TE17
Olivia Johansson, SA17A
Klara Löfving Lundin, SA17A
Josephine Forss, SA17B
Filippa Särnholm Jansson, NA17
Axel Flordal, NA17

Lindengymnasiets premier
Jonna Eriksson, EK17A
Elliot Norlander, EK17B
Tova Öberg Karlsson, HA17
Alexandra Karlsson, HT17
Ellen Sundelius, RL17
Hampus Munther, VF17
Maja Rosenkvist, EK17A
Albin Jonsson, EK17A
Ebba Sjögren, EK17B
Emma Eriksson, EK17B
Veronica Nguyen, HA17
Mickaela Antmar, HT17
Gabriel Elia, RL17
Kevin Hallin, VF17

Lindengymnasiets stipendium till betygsmässigt bästa elev på programmet
Hanna Eriksson, EK17A
Maja Karlsson, EK17B
Josephin Rundblad, HAL17
Frida Savehed, HT17
Emil Tunborg Dahlgren, RL17
Nikita Hedberg, VF17

Lindengymnasiets programstipendium
Emil Andersson, VF17
Ebba Sjögren, EK17B
Gabriel Elia, RL17
Josephin Rudblad, HAL17
Mickaela Antmar, HT17

Lindengymnasiets stipendium till UF-företag
Green Plate UF

Sörmlands Sparbanks stipendium gymnasiearbete
Emily Fong, TE17

Sörmlands Sparbanks stipendium Stig Blomberg
Ebba Sjögren, EK17B

Sörmlands Sparbanks stipendium
Josephin Rundblad, HAL17

Katrineholm-Backa Rotaryklubbs stipendium Yrkesinriktade program
Pontus Ekström, EE17AUT
Thelma Pettersson, FT17LÄR
Charvil Dela Cruz Cayabyab, VO17B

K-G Hagström Minnesfond
Lisa Hallqvist, BA17

KTS Stipendiefond
Robin Olsson, BA17
Lovisa Viström, BA17
Adam Tillnell, EE17ELT
Rasmus Eriksson, FT17TRA
Anni Magnusson, FT17TRA
Emily Fong, TE17
Johanna Pettersson Björnberg, TE17

KTC Intressenters stipendier
Sigrid Krull, FT17PER
Samuel Staveman, FT17LÄR
Hampus Larsson, BA17
Adam Pettersson, BA17
Thim Thor, TE17
Wilhelm Björkström, TE17
Maja Olofsson, NA17
Hampus Andersson, EE17ELT
Hampus Garmenfjäll, IN17LÄR

Södermanlands Byggmästareförenings Fond
Lisa Hallqvist, BA17

Makarna Brisefalks stipendium
Erica Creutz, ES17A
Gustav Sundin, ES17A

Herrklubben FrackFronts stipendium
Wilma Dahm, ES17E

Sveriges Åkeriföretag Öst
Antonio Assisi, FT17TRA

Motorbranschens Riksförbund Södermanland
Zher Shamo Hassan, FT17PER

Svea och Ivar Gustafssons donationsfond
Hanna Lindén, VO17A
Elina Gustafsson, VO17B
Mathilda Eriksson, VO17A
Ahmed Mahmoud, VO17B
Daniella Fornemyr, VO17B

Byggnadsindustrins yrkesnämnd, Bästa elev Södermanland
Jennifer Karlsson, BA17

Tegelstadens stipendiat
Karim Osman, BA17

Alcros Guldpensels stipendium
Adam Laine
Pontus Lindgren

Hantverksstiftelsen
Emil Wallin, BA17
Gabriel Elia, RL17
Hampus Larsson, BA17
Julius Eriksson, VF17
Lucas Jonsson, BA17

Carl Cedergrens minne
Krister Thompson, IPC
Amanda Pettersson, IPC
Hampus Johansson, IPC
Molly Söderholm AHV
Josefin Jonsson, AHV

Vingåkers Ryttareförening
Muhammad Sakkar, IPAB