Duveholmsgymnasiet

Kontaktuppgifter Duveholmsgymnasiet

Telefon: 0150-574 30
Mejl: duveholmsgymnasiet@katrineholm.se
Besök: Hitta till Duveholmsgymnasietlänk till annan webbplats
Postadress: Västgötagatan 37, 64180 Katrineholm

Öppettider i receptionen

  • Måndag klockan 8-15
  • Tisdag klockan 8-15
  • Onsdag klockan 8-15
  • Torsdag klockan 8-15
  • Fredag klockan 8-15

Lunchstängt klockan 12-13. När receptionen är stängd ber vi dig som besökare att ta kontakt med expeditionen.  

Rektor

Peter Karlsson
Telefon: 0150-574 75
Mejl: peter.karlsson@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Introduktionsprogrammet - Preparandautbildningen och Individuellt alternativ
  • Samhällsvetenskapsprogrammet 
  • Estetiska programmet

Biträdande rektor

Anita Bärlin
Telefon: 0150-574 35
Mejl: anita.barlin@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Introduktionsprogrammet - Språkintroduktion

Rektor

Catharina Lundqvist

Telefon: 0150-574 88
Mejl: catharina.lundqvist@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Alla program på gymnasiesärskolan

Administrativ chef

Lena Rosenberg
Telefon: 0150-574 18
Mejl: lena.rosenberg@katrineholm.se

Receptionist

Annika Gustavsson
Telefon: 0150-574 30
Mejl: annika.gustavsson@katrineholm.se

Administratör

Anette Karlsson
Telefon: 0150-574 40
Mejl: anette.karlsson2@katrineholm.se

Administratör

Eija Viklund
Telefon: 0150-569 91
Mejl: eija.viklund@katrineholm.se

Administratör/webbredaktör

Sara Rydstedt
Telefon: 0150-574 39
Mejl: sara.rydstedt@katrineholm.se

Ekonomiadministratör

Ylva Dagnell
Telefon: 0150-574 73
Mejl: ylva.dagnell@katrineholm.se

SYV/Praktiksamordnare för 4 årsprogrammen

Suzanne Melchersson
Telefon: 070-570 18 02
Mejl: suzanne.melchersson@katrineholm.se

Schemaläggare

Mai Du
Telefon: 0150-574 76
Mejl: phung.maidu@katrineholm.se

Schemaläggare/Administratör

Anne Larsson
Telefon: 0150-569 93
Mejl: anne.larsson@katrineholm.se

IT-samordnare

Alexander Luketa
Telefon: 0150-574 72
Mejl: alexander.luketa@katrineholm.se

Skolvärd

Clas Hultman
Telefon: 072-236 11 50
Mejl: clas.hultman@katrineholm.se

Skolläkare

Tanja Kats
Tid bokas via skolsköterskorna

Telefon: 0150-578 45
Mejl: tanja.kats@katrineholm.se

Skolsköterska

Maria Major Kjartansson
Telefon: 0150-574 42
Mejl: maria.kjartansson@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Estetiska programmet
  • Gymnasiesärskolan
  • Introduktionsprogrammen
  • Samhällsvetenskapsprogrammet

Kurator

Madeleine Walderfors
Telefon: 0150-574 34
Mejl: madeleine.walderfors@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Introduktionsprogrammen
  • Gymnasiesärskolan

Kurator

Camilla Öhman
Telefon: 0150-568 77
Mejl: camilla.ohman@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Estetiska programmet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet

Thereze Jacobsson Siverskog

Telefon: 0150-578 98
Mejl: thereze.j.siverskog@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Estetiska programmet
  • El- och energiprogrammet
  • Individuella Programmet IA1
  • Gymnasiesärskolans program
  • Naturvetenskapsprogrammet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet

Johanna Malmberg

Telefon: 0150-569 99
Mejl: johanna.malmberg@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Introduktionsprogrammet
  • Individuella programmet IA4

Eva-Marie Eriksson

Telefon: 0150-574 44
Mejl: eva-marie.eriksson@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Bygg- och anläggningsprogrammet
  • Fordons- och transportprogrammet
  • Industritekniska programmet
  • Teknikprogrammet
  • Vård- och omsorgsprogrammet

Jenny Palm

Telefon: 0150-577 38
Mejl: jenny.palm@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Barn- och fritidsprogrammet
  • Ekonomiprogrammet
  • Handels- och administrationsprogrammet
  • Hotell- och turismprogrammet
  • Restaurang- och livsmedelsprogrammet
  • VVS- och fastighetsprogrammet

Bodil Göransson
Telefon: 0150-574 80
Mejl: bodil.goransson@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Introduktionsprogrammen

Jack Calo
Telefon: 0150-574 80
Mejl: jack.calo@katrineholm.se

Ansvarar för:

  • Estetiska programmet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet

Marina Olsson
Telefon: 0150-574 63
Mejl: marina.olsson@katrineholm.se 

Öppettider i cafét

  • Måndag klockan 8.00-15.00
  • Tisdag klockan 8.00-15.00
  • Onsdag klockan 8.00-15.00
  • Torsdag klockan 8.00-15.00
  • Fredag klockan 8.00-14.15

Bibliotekarier

Karolina Rochling
Telefon: 0150-574 62
Mejl: karolina.rochling@katrineholm.se

Bengt Hurtig
Telefon: 0150-574 62
Mejl: bengt.hurtig@katrineholm.se 

Öppettider på biblioteket

  • Måndag klockan 8.15-16.00
  • Tisdag klockan 8.15-15.00
  • Onsdag klockan 8.15-16.00
  • Torsdag klockan 8.15-16.00
  • Fredag klockan 8.15-15.00

Kökschef

Eva Persson
Telefon: 0150-574 61
Mejl: eva.persson@katrineholm.se 

Öppettider i kök och matsal

  • Köket har öppet klockan 6.30-15.30
  • Matsalen har öppet klockan 10.45-13