/

Västra skolan

Västra skolan

Västra skolan, med anor från 1880-talet, ligger i de norra delarna av Katrineholm precis vid foten av Gamla vattentornet. På skolområdet finns bland annat grundskola, fritidshem och en idrottshall. I årskurserna F-6 går cirka 270 elever.


Skolan har ett gemensamt upptagningsområde med Östra skolan. Det kan alltså variera år från år vilken av skolorna som barn boende i den norra stadsdelen får börja i vid skolstarten.

En helt ny grundskola för F-6 byggs längs med Bievägen, strax norr om förskolan Guldregnet. Den heter Stensättersskolan, och inflytt sker till höstterminen 2022. Därför kan man under 2022 inte välja Västra skolan eller Östra skolan när man gör sitt val till förskoleklass.

Kontaktuppgifter till Västra skolan

Telefon: 0150-576 05
Mejl: nordvastra@katrineholm.se
Besök: Storgatan 1 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Postadress: Storgatan 1, 641 45 Katrineholm

Rektor

Maria Hertz
Telefon: 0150-48 82 76
Mejl: maria.hertz@katrineholm.se

Administration

Hanna Edlund
Telefon: 0150-576 07
Mejl: hanna.edlund@katrineholm.se

Fritidshem

Tornhuset: 072-577 58 69
Storfritids: 070-551 54 03

Skolsköterska

Peder Larsson
Telefon: 0150-573 89
Mejl: peder.larsson@katrineholm.se

Skolläkare

Robert Marton
Telefon: 0150-578 45
Mejl: robert.marton@katrineholm.se

Kurator

Josefin Andersson
Telefon: 0150-48 82 09
Mejl: josefin.andersson1@katrineholm.se

Skolpsykolog

Viktoria Thulin
Telefon: 070-570 09 73
Mejl: viktoria.thulin@katrineholm.se