/
/

Nävertorp grundsärskola

Nävertorp grundsärskola

Nävertorp grundsärskola ligger i stadsdelen Nävertorp i Katrineholm.

På skolan går cirka 100 elever.

 

Den fina naturen runt knutarna skapar en god lärandemiljö för grundsärskolans elever. En utemiljö med promenadavstånd till både skog och sjö.

Upptagningsområdet för grundsärsärskolan utgörs av hela Katrineholms kommun.

Verksamhetens skolhus

  • Ängen och Rönneberga, där man läser ämen och ämnesområden
  • Stenkullen, där man läser ämnesområden, inriktning träningsskola
  • Strandsskolan, där man läser ämnesområden med inriktning träningskola för elever med autism


Kontaktuppgifter till Nävertorp grundsärskola

Telefon: 0150-572 78
Mejl: grundsarskolan@katrineholm.se 
Besök: Kerstinbodagatan 41Clänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Postadress: Kerstinbodagatan 41C, 641 80 Katrineholm

Rektor

Helena Hult
Telefon: 0150-575 87
Mejl: helenab.hult@katrineholm.se

Biträdande rektor

Gerd Rehnberg
Telefon: 0150-575 97
Mejl: gerd.rehnberg@katrineholm.se

Expedition/Administration

Liselotte "Lisen" Gustafsson
Telefon: 0150-572 78
Mejl: liselotte.gustafsson@katrineholm.se

Skolsköterska

Peder Larsson
Finns på plats på tisdagar.
Telefon: 0150-573 89
Mejl: peder.larsson@katrineholm.se

Skolläkare

Tanja Kats
Telefon: 0150-578 45
Mejl: tanja.kats@katrineholm.se

Kurator

Maria Ivarsson
Telefon: 0150-573 07
Mejl: maria.ivarsson@katrineholm.se

Skolpsykolog

Viktoria Thulin (PTP-psykolog)
Telefon: 070-570 09 73
Mejl: viktoria.thulin@katrineholm.se

Studie- och yrkesvägledare

Ida Söderling
Telefon: 0150-573 04
Mejl: ida.soderling@katrineholm.se

Fritidshem på grundsärskolan

Q:an: 076-942 84 77
Kullen: 076-127 05 01


Ängen - Klasserna A, B, C, D & F:

070-547 05 73

Rönneberga - Klasserna R1, R2 & M:

Klass R1, R2: 070-130 30 91

Klass M: 073-391 55 11

Stenkullen - Klasserna G, K, L & N:

Klass G: 070-337 51 93

Klass K: 076-126 31 92

Klass L: 070-372 34 37

Klass N: 072-580 48 41

Strandskolan - Klasserna O, P, S & T:

072-580 48 60