/

Järvenskolan

Järvenskolan Tallås

Järvenskolan är en grundskola med årskurserna 7-9, belägen i centrala Katrineholm. På skolan går cirka 1 000 elever. Järvenskolan är den enda kommunala högstadieskolan inom Katrineholms kommun.

På Tallås och Södra finns sedan flera år tillbaka musikklasser. Du får arbeta med ditt intresse vid flera tillfällen under skolveckan. Går du i årskurs 6, tycker om att sjunga, spela, dansa och stå på en scen ska du anmäla ditt intresse till Katrineholms musikklasser. 

Du anmäler dig via en papperblankett senast den 24 januari. Blanketten lämnar du seda vidare till din nuvarande mentor.

Anmäl dig till musikklass (pappersblankett)PDF

Kontaktuppgifter till Järvenskolan

Telefon: 0150-574 05 (Tallås) 0150-573 01 (Södra)
Mejl: jarvenskolan@katrineholm.se
Besök: Läroverksgatan 1länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster och Oppundavägen 29länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Postadress: Läroverksgatan 1, 641 36 Katrineholm (Tallås) och Oppundavägen 29 A-D, 641 37, Katrineholm (Södra).

Rektor

Magdalena Norin
Telefon: 0150-574 09
Mejl: magdalena.norin@katrineholm.se

Biträdande rektorer

Edina Muratagic
Telefon: 0150-574 10
Mejl: edina.muratagic@katrineholm.se

Eva Nilsson
Telefon: 0150-573 15
Mejl: eva.nilsson3@katrineholm.se

Olov Kristensson
Telefon: 0150-573 03
Mejl: olov.kristensson@katrineholm.se

Sara Benafakir-Lund
Telefon: 0150-574 04
Mejl: sara.benafakirlund@katrineholm.se

Skolsköterska

Anette Lidman-Thelin
Telefon: 0150-574 15
Mejl: anette.lidman-thelin@katrineholm.se

Monica Andersson
Telefon: 0150-573 08
Mejl: monica.andersson@katrineholm.se

Kuratorer

Ida Samuelsson
Telefon: 070-574 13 23
Mejl: ida.samuelsson@katrineholm.se

Lotta Wessberg
Telefon: 072-244 87 62
Mejl: charlotta.wessberg@katrineholm.se

Maria Ivarsson
Telefon: 0150-573 07
Mejl: maria.ivarsson@katrineholm.se

Studie- och yrkesvägledare

Amy Svensson
Telefon: 0150-573 21
Mejl: amy.svensson@katrineholm.se

Jan-Olof Harlin
Telefon: 0150-573 06
Mejl: jan-olof.harlin@katrineholm.se

Ida Söderling
Telefon: 0150-573 04
Mejl: ida.soderling@katrineholm.se

Vaktmästare

Jens Gustafsson
Telefon: 0150-574 17
Mejl: jens.gustafsson@katrineholm.se

Per Christensson
Telefon: 073-038 07 75
Mejl: per.christensson@katrineholm.se