Du är inbjuden till Katrineholms roligaste kvällsäventyr.
Samla vännerna för god middag + spännande mordgåta — och ni får dessutom ett Polaroidfoto på er med hem efter att ni löst kvällens fall.
⏰ Så här funkar kvällen
17.30 – Ni välkomnas och äter buffé (ingår i biljetten). Dryck köps på plats.
19.00 – Mordgåtan introduceras av utredningsledaren
Tillsammans löser du och dina vänner ett riktigt case på cirka två timmar vid ert bord. Till er hjälp finns en ”utredningsledare” som kommer hjälpa er om utredningen behöver en knuff i rätt riktning.
🌑 Mordgåta: Mardrömmen i Chicago - jakten på Amerikas första seriemördare
Ni befinner er i Chicago 1893 – en stad full av skuggor, industri och försvunna människor. På ett mystiskt hotell, byggt som en labyrint, har gäster försvunnit spårlöst.
Ni följer spår, utforskar hotellet, öppnar dörrar till mörka rum och hittar bevis som leder till ett av USAs värsta fall.
Det är en mörk, historisk och actionfylld mordgåta där hela bordet jobbar tillsammans för att lösa fallet ni fått i mappen.
Vad är inkluderat?
🍽️ Middag
🔍 Mordgåta
💼 En utredningsledare som guidar
📱 Digitala vittnen ni chattar med
📸 Ett Polaroidfoto att ta med hem
🎁 (Bokar du 5 eller fler) Ni får en extra mordgåta att ta med er hem – en annan än den ni spelar på plats (värde 499 kr). Perfekt som present eller extra kvällsaktivitet.
Läs mer om eventet här: mysterygames.se/katrineholm

Information
Evenemangsplats
Katrineholms centrum