Föreläsning om drömmarnas värld
Drömmarnas betydelse och funktion har alltid fascinerat. Men vad säger modern forskning om varför vi drömmer och vad är det som händer när vi själva kan styra våra drömmar.

Välkommen till en fascinerande lunchföreläsning om drömmarnas värld och vårt medvetandes innersta gåtor med Pontus Wasling.
Pontus är en av få sömnforskare som forskar på drömmar i Sverige kommer till Kulturhuset Ängeln. Föreläsningen är i Elin Stampes utställning Somnia Imaginem om drömmarnas mekanik och kreativa funktioner. Pontus är neurolog och docent vid Sahlgrenska universitetssjukhuset. Hans senaste bok heter ”Knaster: Medvetandets gåta och illusionen av ett jag”. Han dyker ofta upp i tv och poddar som expert.
Föreläsningen är i konsthallen på Kulturhuset Ängeln. Här kan du läsa mer om utställningen Somnia Imaginem.
Information
Biljettinformation
Fri entré föranmälan via e-postTillgänglighet
Rullstol / Rullator