Åby Road Kvartett är en jazzkvartett från Åbygatan i Norrköping. Det är alltså replokalen som ligger där. De bor annars på var sitt håll såklart. Bandet drog igång förra året och släpper nu sin debutskiva ”Vårt Innersta Oväsen” till våren 2025. Skivan är inspelad på Milk Studios i Norrköping och musiken är en blandning av modern och icke-modern jazz.
Mikael Floberg, pianist i bandet har också komponerat bandets låtar. Mikael är också drivande bakom jazzklubben Boogaloo i Norrköping.
Mattias Jarlheden är tenorsaxofonist med jazzstudier på Skurup och KMH bakom sig. Hördes återkommande på jazzklubbar i Stockholm med omnejd. År 2009 släppte han ”Live at Glenn Miller Café”.
Roine Uddfeldt är kontrabasist som spelat 30 år i Norrköpings Symfoniorkester, men en hel del jazz vid sidan om! Bland annat med Flens Storband och Nisse Sandström på 80-talet.
Anders Åkered spelar trummor, utbildad på KMH. Spelar klassisk violin lite överallt med de flesta orkestrarna i landet. Men också en hel del jazztrummor!

Information
Biljettinformation
Biljetter vid entrén, 200 kr, medlemmar 150 kr, ungdomar gratisTillgänglighet
Hörslinga Rullstol / Rullator BarnvagnEvenemangsplats
Musikens husHantverkaregatan 14, 641 30 Katrineholm
Arrangör
Hot House Jazz & Blues