/

Nävertorp grundsärskola

Grundsärskolan

Nävertorp grundsärskola ligger i stadsdelen Nävertorp i Katrineholm. På skolan går cirka 120 elever.

Den fina naturen runt knutarna skapar en god lärandemiljö för grundsärskolans elever. En utemiljö med promenadavstånd till både skog och sjö.

Upptagningsområdet för grundsärsärskolan utgörs av hela Katrineholms kommun.

Verksamhetens skolhus

  • Grundsärskola år 1-9, Ängen, Lilla Ängen och Rönneberga
  • Grundsärskola med inriktning träningsskola, Stenkullen
  • Grundsärskola med inriktning träningsskola autism, Strandskolan


Kontaktuppgifter till Nävertorp grundsärskola

Telefon: 0150-572 78
Mejl: grundsarskolan@katrineholm.se 
Besök: Kerstinbodagatan 41Clänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Postadress: Kerstinbodagatan 41C, 641 80 Katrineholm

Rektor

Eva Landelius
Telefon: 0150-575 87
Mejl: eva.landelius@katrineholm.se

Biträdande rektor

Gerd Rehnberg
Telefon: 0150-575 97
Mejl: gerd.rehnberg@katrineholm.se

Administration

Liselotte "Lisen" Gustafsson
Telefon: 0150-572 78
Mejl: liselotte.gustafsson@katrineholm.se

Skolsköterska

Peder Larsson
Finns på plats på tisdagar.
Telefon: 0150-573 89
Mejl: peder.larsson@katrineholm.se

Skolläkare

Tanja Katz
Telefon: 0150-578 45
Mejl: tanja.katz@katrineholm.se

Kurator

Caroline Funke
Telefon: 0150-48 82 09 eller 070-527 48 38
Mejl: caroline.funke@katrineholm.se

Studie- och yrkesvägledare

Jan-Olof Harlin
Telefon: 0150-573 06
Mejl: jan-olof.harlin@katrineholm.se

Ängens Fritidshem

Kullen: 076-942 84 77
Q:an: 076-127 05 01