Vill du arbeta med inköp och försäljning? Jobba med marknadsföring, administration, ekonomi eller kanske ha ett eget företag?
Handels- och administrationsprorammet (HA-programmet) ger en bred utbildning i administration, företagande och service. På Lindengymnasiet kommer det att erbjudas två inriktningar av HA-programmet:
Du kan också gå HA-programmet som gymnasial lärling. Det innebär bland annat att du jobbar i ett företag minst halva skoltiden.
På HA-programmet på Lindengymnasiet arbetar du mycket med företagande.I årskurs 2 driver du övningsföretag inom Handelsgymnasiet.I årskurs 3 får du möjlighet att starta UF-företag. UF står för Ungt Företagande och är en chans för dig som gymnasieelev att driva företag.
Uppfinningsrikedomen är enorm i UF-företagen, konstaterar Britt-Marie Eriksson som är lärare på HA-programmet.I år har vi till exempel ett UF-företag som säljer kladdkakor och ett som säljer våtservetter för frukt.
HA-programmet på Lindengymnasiet har ett nära samarbete med stiftelsen Företagsam och är med i stiftelsens pilotprojekt "Cash´n koll" där eleverna i gymnassiet får lära mer om privatekonomi och företagsekonomi.
På HA-programmet praktiserar du oftas på lokala företag. Du får en gedigen inblick i arbete i butiker och på företag.
Du kan arbeta med ekonomi, data, försäljning, inköp, turism, administration och andra yrken. Du får behörighet till yrkeshögskolorna och kan vidareutbilda dig.
Har du frågor eller funderingar ta kontakt med studie- och yrkesvägledaren på din skola eller Lindengymnasiets studie- och yrkesvägledare Eva-Marie Eriksson. Telefon 0150-577 38 eller via e-post eva-marie.eriksson@katrineholm.se
Programblad Handels- och administrationsprogrammet
Skolverkets poängplan för Handels- och administrationsprogrammet
Skolverkets informationsblad om Handels- och administrationsprogrammet