Är du intresserad av snickeri, målning, plåtslageri eller betongarbete? Bygg- och anläggningsprogrammet (BA) ger både praktiska och teoretiska kunskaper. Det är ett yrkesprogram, men du kan läsa extra svenska och engelska för att få behörighet till högskolan.
-Bygg- och anläggningsprogrammet (BA) på Duveholmsgymnasiet är kanske Sveriges bästa byggprogram, säger lärarna Henrik Janerin och Janne Jonsson och förklarar varför. Det som gör BA-programmet här särskilt bra är vårt upplägg med praktikperioderna, där eleverna gör halva praktiktiden på skolan och jobbar med riktiga hus. Vår fina bygghall med riktiga byggprojekt hör till de bästa i landet.
Lärarna på BA-programmet är snickare, byggingenjörer och byggtekniker, alla är dessutom behöriga lärare. BA-eleverna på Duveholm har tillgång till "Byggonline", det är en onlinetjänst med läromedel, ritningar och program.
Du kan, beroende på inriktning, söka jobb som till exempel golvläggare, murare, snickare, byggnadsmålare och plåtslagare.
Har du frågor eller funderingar ta kontakt med studie- och yrkesvägledaren på din skola eller Duveholmsgymnasiets Studie- och yrkesvägledare Anita Bärlin på telefon 0150-578 98 eller via e-post anita.barlin@katrineholm.se
Programblad Bygg- och anläggningsprogrammet
Skolverkets poängplan för Bygg- och anläggningsprogrammet
Skolverkets informationsblad om Bygg- och anläggningsprogrammet