Studie- och yrkesvägledare

Katrineholms skolors Studie- och yrkesvägledare
Från vänster: Thereze Jacobsson, Jan-Olof "Jampe" Harlin, Johanna Möller, Eva-Marie Eriksson, Sara Benafakir-Lund,  Gunilla Broberg. Foto Hanna Maxstad.

Du som går i årskurs 9

Du vänder dig till Studie- och yrkesvägledaren på din grundskola om du har frågor kring valet, vill göra ett studiebesök eller har funderingar kring vilket program du ska välja. Om du har bestämt dig för ett särskilt program och vill veta mer om till exempel inriktningar eller yrkesutgångar vänder du dig till Studie- och yrkesvägledare på gymnasiet. Vi kan alltid lotsa dig rätt så är du osäker, ta kontakt med någon av de nedanstående så hjälper vi dig vidare!

Järvenskolan Södra

Jan-Olof "Jampe" Harlin
Telefon: 0150-573 06
E-post: Jan-Olof.Harlin@katrineholm.se

Järvenskolan Tallås

Sara Benafakir Lund
Telefon: 0150-573 21
E-post: Sara.Benafakirlund@katrineholm.se

Järvenskolan Tallås och Järvenskolan Södra

Sofia Meinhold
Telefon: 0150-573 21
E-post: sofia.meinhold@katrineholm.se

Ellwynska skolan

Anita Bärlin
Telefon: 0150-568 77
E-post: anita.barlin@katrineholm.se

Kontakta Anita om du vill veta mer om:

  • Vård- och omsorgsprogrammet

Lindengymnasiet

Gunilla Broberg
Telefon: 0150-577 38
E-post: gunilla.broberg@katrineholm.se

Kontakta Gunilla om du vill veta mer om:

  • Ekonomiprogrammet
  • Handels- och administrationsprogrammet
  • Hotell- och turismprogrammet
  • Restaurang- och livsmedelsprogrammet
  • VVS- och fastighetsprogrammet

Katrineholms Tekniska College

Eva-Marie Eriksson

Telefon: 0150-574 44
E-post: eva-marie.eriksson@katrineholm.se

Kontakta Eva-Marie om du vill veta mer om:

  • Bygg- och anläggningsprogrammet
  • El- och energiprogrammet
  • Fordon- och transportprogrammet
  • Naturvetenskapliga programmet
  • Industritekniska programmet
  • Teknikprogrammet

Duveholmsgymnasiet

Thereze Jacobsson
Telefon: 0150-578 98
E-post: thereze.jacobsson@katrineholm.se

Kontakta Thereze om du vill veta mer om:

  • Estetiska programmet
  • Introduktionsprogrammet
  • Samhällsvetenskapliga programmet
Skicka ett tips om sidan till någon
Bildningsförvaltningen
Postadress: 641 80 Katrineholm
Telefon: 0150-572 70
Växel: 0150-570 00
Kontaktformulär Meddelandet skickas till: Bildningsförvaltningen
* = Obligatorisk uppgift
*